معرفی انواع پرینتر بر اس ...

معرفی انواع پرینتر بر اساس نحوه کار

معرفی انواع پرینتر بر اساس نحوه کار


پرینتر ها را بر اساس موضوعات مختلف و متنوعی می توان دسته بندی کرد موضوعاتی مانند نوع محیط کار ( خانگی - اداری )، سرعت ، نوع و میزان چاپ ، نوع کاری از که آن ها نیاز داریم ، بر اساس برند سازنده و یا بر اساس نحوه کار ، در این مطلب قصد داریم به معرفی انواع مختلف پرینتر و تناسب آن ها برای هر کار بپردازیم تا اگر قصد خرید و یا افزایش دانش خود در این زمینه را دارید با آنها آشنایی داشته باشید .

دسته های کلی پرینتر ها براساس نحوه چاپ

  • پرینتر های لیزری ( B/W - رنگی )
  • پرینتر های جوهر افشان
  • پرینتر های حرارتی
  • پرینتر های سوزنی یا ماتریسی نقطه ای
  • پرینتر های چندکاره
  • پرینتر های چاپ کارت یا سابلیمیشن
  • پرینتر های سه بعدیپرینتر های لیزری

پرینترهای لیزری به علت کاربرد و امکاناتی که دارند، به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. اگر قصد تفکیک انواع چاپگرهای لیزری را برپایه قابلیت و نوع چاپ آن‌ها داشته باشیم می توان گفت پرینتر‌های لیزری به دو بخش رنگی و سیاه و سفید تقسیم می‌شوند.این چاپگرها در حالت عادی و اکثرا در ادارات مورداستفاده هستند . توانایی تفکیک پرینترهای امروزی ۱۲۰۰*۱۲۰۰ DPI می باشد که می توان بوسیله آنان تصاویر و نتایج رضایت بخش با کیفیتی بدست آورد. بیشتر چاپگرهای لیزری موجود می توانند به طور متوسط تا ( PPM ) 20 یا بیشتر سیاه و سفید یا مونوکروم چاپ کنند. چاپگرهای لیزری رنگی این قابلیت را دارند تا تصاویری رنگی تا DPI 2400 و حدود PPM 20 رنگی تولید کنند.شما می توانید آن ها را به شبکه متصل کنید که باعث خواهدشد کاربران متعدد به آن دسترسی داشته باشند و از نظر اقتصادی با صرفه تر باشد. از بزرگترین مزایای این نوع پرینتر ها می توان به قابلیت شارژ مجدد کارتریج آن ها اشاره کرد .
پرینتر های جوهر افشان

پرینتر های جوهرافشان جزء رایج ترین پرینتر هایی است که در حال حاضر مورد استفاده کاربران خانگی یا سازمانی قرار میگیرد . در خصوص پارامتر سرعت این نوع از چاپگرها بر اساس برگه در دقیقه قادرند به طور متوسط در دقیقه( ۱۳ تا ۱۵ برگه PPM رنگی) چاپ کنند. تعدادی از این پرینترها می توانند بیش از ۳۰ برگه PPM ( رنگی و سیاه سفید) پرینت بگیرند. در واقع سرعت پرینت به نوع پوشش و وضوح اسنادی که چاپ می شوند تناسب دارد.از اصلترین معیارهایی که تعیین کننده کیفیت یک چاپگر جوهر افشان است وضوح (DPI نقطه در هر اینچ ) می باشد.به عبارتی DPI مقدار جوهری است که چاپگر جوهر افشان قادر است در هر اینچ از کاغذ چاپی شما قرار دهد. بسیاری از این چاپگرها ، پرینت های با DPI 600 * 600 تولید می کنند اما در حال حاضر پرینت هایی با وضوح بالاتر از این مقدار موجود است.
پرینتر های حرارتی

پرینتر های حرارتی به دو دسته اصلی حرارت مستقیم (Direct Thermal ) و انتقال حرارت (Thermal Transfer) از نظر تکنولوژی تولید و ارائه می شوند که هرکدام دارای کارایی مختص خود هستند ؛ پرینتر های حرارتی را می توان از نظر مواد مصرفی با چاپگر های که برپایه پودر و جوهر کار می کنند متفاوت دانست و مناسب کسب و کار هایی است که عملیات چاپ بایستی با بصورت متوالی و سریع انجام شده و درگیر موضوعاتی نظیر تنظیم اندازه برگه و یا تغییر برگه نباشند.پرینترهای حرارتی برای اطلاعاتی چسبناکی مانند لیبل ها ، بلیط ها و بارکدها و ... که نباید پاک شوند، بیشترین کاربرد را دارند.


شیوه کار پرینتر های حرارت مستقیم چگونه است ؟

شیوه کار این دسته از پرینترهای حرارتی به این شکل است که چاپ توسط حرارت هد بر روی کاغذ هایی خاصی که دارای پوششی هستند که با فرآیند گرما واکنش نشان داده و زمانیکه که بخش های داغ داخل هد چاپ، کاغذ مخصوص را حرارت می دهند ، کاغذ به گرما عکس العمل نشان داده و تصویری را که از تماس با قسمت های داغ داشته ، چاپ می کند.


پس پرینتر های انتقال حرارت به صورت چاپ می کنند ؟

در چاپ انتقال حرارت، هد پرینتر به کمک یک ریبون عملیات چاپ را انجام می دهد .به این طریق که حرارت از هد چاپ، جوهر را به کمک ریبون بر روی سطح کاغذ یا لیبلی که ویژه انتقال حرارت است، ذوب می‎کند.در این روش چاپ سطح لیبل ارتباط مستقیمی هد پرینتر ندارد، به این علت که ریبونی بین هد چاپ و لیبل قرار دارد.ریبون انتقال حرارت سطحی از جنس وکس، رزین و یا ترکیبی از هر دو ماده است. حینی که حرارت از هد بر روی ریبون می رسد پوشش سطح ذوب و به لیبل متصل می شود سپس سریعا سرد و اطلاعات بارکد و سایر محتوای مد نظر کاربر را چاپ می کند.
پرینتر های سوزنی یا ماتریسی نقطه ای

نحوه کار این نوه از پرینترها به این صورت است که ، کاراکترها توسط نقاط کوچکی تشکیل می شوند . این نقاط از برخورد سوزن های باریکی تحت عنوان Pin با Ribbon و کاغذ بوجود می آیند. کیفیت چاپ پرینترهای سوزنی ، به تعداد سوزن ها ( پین ) آن بستگی دارد .تعداد پین های هدهای ارزان قیمت 9 و نمونه های گران قیمت 18 و یا 24 پین است. رویه کار موجود در این چاپگرها تقریبا اسان و بدون چالش است. سرعت چاپ در این نوع از 200 تا 900 کاراکتر در ثانیه می باشد.به سبب کارایی امنیتی چاپگرهای سوزنی ، کماکان موقعیت خود را در صنایع ، ادارجات ، بانک ها ، داروخانه ها و... که اصالت اطلاعات حائز اهمیت است حفظ کرده اند. همانطور که اشاره شد در پرینترهای سوزنی ، اثر ضربه بر روی ربیون ، باعث ایجاد چاپ می شوند. این ضربه جوهر ریبون را به تار و پود و نسوج کاغذ برده و امکان تقلب را به صفر میرساند. حال آن که در پرینتر های لیزری ، تونر بر روی کاغذ پخته می شود و به سادگی و با یک جسم تیز ، می توان آن را از روی کاغذ پاک کرد.تنها قطعه مصرفی این چاپگرها ، ریبون آن ها است که بر خلاف پرینتر های لیزری که تونرشان تمام می شود ، ریبون این پرینتر ها پس از مدت زمانی زیاد ، جوهر خود را از دست داده و اثر چاپشان کمرنگ و کمرنگ تر می شود. در قیاس ریبون یک پرینتر سوزنی بسیار ارزان تر از تونر کارتریج یک پرینتر لیزری است.
پرینتر های چندکاره

بهترین معرفی این دسته چاپگر در همان نام آن ها قرار گرفته که همان واژه چند کاره است یا در اصطلاح لاتین (Multi Function).در واقع پرینترهای ازاین قبیل ذات اصلی خود که چاپگر را بعنوان یک دستگاه صرفا خروجی شناخته شده است تغییر داده به عنصر ورودی / خروجی در سیستم تبدیل شده است .این پرینتر ها می توانند سه عملیات اصلی دیگر به جز چاپ ، یعنی کپی ، اسکن و فکس را نیز انجام دهند که امتیاز بزرگی محسوب می شود زیرا مناسب دفاتر و اداره هایی هستند که از تعداد کاربران کم بوده و با خرید یک دستگاه می توانند کارکرد سه دستگاه ها دیگر را نیز داشته باشند. این پریتر ها بر اساس متد چاپ خود به دو دسته ای که قبلا به آن اشاره شد تقسیم می شوند یعنی لیزری و جوهر افشان . از جمله نکاتی که در هنگام خرید این پرینتر ها باید مدنظر قرار داد، بحث تکنولوژی چاپ ( لیزری ، جوهر افشان) ، چاپ دورو ، رزولویشن چاپ ، سرعت چاپ ، پشتیبانی از شبکه ( سیمی ، بی سیم) ، است.
پرینتر های چاپ کارت

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که طرح های کارت های شناسایی ، کارت های سوخت ، کارت های بانکی و کارت هایی از این قبیل توسط چه نوع پرینتر هایی چاپ می شوند ؟ پاسخ این پرسش کارت پرینتر ها هستند که نوعی پرینتر خاص منظوره بوده که مخصوص چاپ بر روی سطح انواع کارت های پی وی سی PVC مورد استفاده واقع می شوند.این چاپگر ها به دو دسته اصلی چاپ مستقیم و غیر مستقیم تقسیم می شوند و همانند پرینترهای حرارتی بر پر پایه گرما کار می کنند .

کارت پرینترهای چاپ مستقیم

متد عملیات چاپ در این دسته به این صورت است که هد پرینتر بر روی کارت PVC خام قرار گرفته سپس توسط گرما و حرارت وارده به ریبون پرینتر اطلاعات در سطح کارت چاپ می شود. این راه جز روش های پر رواج چاپ بر روی کارت PVC است .در این گونه چاپ ، عملیات پرینت با فاصله ی کمی از لبه های کارت انجام گرفته تا هد دستگاه آسیب نبیند.کارت پرینترهای چاپ غیرمستقیم

در این حالت چاپ ، در مرحله شروع کار اطلاعات به سبب گرمای دریافتی از هد به سطح ریبون منتقل شده و سپس عملیات پرینت بر روی کارت pvc انجام می شود. به عبارتی در کارت پرینترهایی که بر پایه روش چاپ غیرمستقیم کار می کنند تماس مستقیم فیزیکی دربین هد دستگاه و کارت نیست به همین سبب در فناوری غیرمستقیم چاپ روی کارت ها به حالت لبه به لبه است به شکلی که در سطح کارت پی وی سی هیچ لبه ی سفیدی باقی نمی ماند.
پرینتر های سابلیمیشن

پرینتر های جوهرافشان جزء رایج ترین پرینتر هایی است که در حال حاضر مورد استفاده کاربران خانگی یا سازمانی قرار میگیرد . در خصوص پارامتر سرعت این نوع از چاپگرها بر اساس برگه در دقیقه قادرند به طور متوسط در دقیقه( ۱۳ تا ۱۵ برگه PPM رنگی) چاپ کنند. تعدادی از این پرینترها می توانند بیش از ۳۰ برگه PPM ( رنگی و سیاه سفید) پرینت بگیرند. در واقع سرعت پرینت به نوع پوشش و وضوح اسنادی که چاپ می شوند تناسب دارد.از اصلترین معیارهایی که تعیین کننده کیفیت یک چاپگر جوهر افشان است وضوح (DPI نقطه در هر اینچ ) می باشد.به عبارتی DPI مقدار جوهری است که چاپگر جوهر افشان قادر است در هر اینچ از کاغذ چاپی شما قرار دهد. بسیاری از این چاپگرها ، پرینت های با DPI 600 * 600 تولید می کنند اما در حال حاضر پرینت هایی با وضوح بالاتر از این مقدار موجود است .
پرینتر های سه بعدی

پرینتر های جوهرافشان جزء رایج ترین پرینتر هایی است که در حال حاضر مورد استفاده کاربران خانگی یا سازمانی قرار میگیرد . در خصوص پارامتر سرعت این نوع از چاپگرها بر اساس برگه در دقیقه قادرند به طور متوسط در دقیقه( ۱۳ تا ۱۵ برگه PPM رنگی) چاپ کنند. تعدادی از این پرینترها می توانند بیش از ۳۰ برگه PPM ( رنگی و سیاه سفید) پرینت بگیرند. در واقع سرعت پرینت به نوع پوشش و وضوح اسنادی که چاپ می شوند تناسب دارد.از اصلترین معیارهایی که تعیین کننده کیفیت یک چاپگر جوهر افشان است وضوح (DPI نقطه در هر اینچ ) می باشد.به عبارتی DPI مقدار جوهری است که چاپگر جوهر افشان قادر است در هر اینچ از کاغذ چاپی شما قرار دهد. بسیاری از این چاپگرها ، پرینت های با DPI 600 * 600 تولید می کنند اما در حال حاضر پرینت هایی با وضوح بالاتر از این مقدار موجود است .
برچسب ها:

نظرات

نظر خود را بنویسید